Materiały, z których wykonuje się pustaki kominowe

Materiały, z których wykonuje się pustaki kominowe

Do obudowywania kominów używa się pustaków z otworem w środku, przeznaczonym do poprowadzenia rury. Pustak taki, może być wykonany z różnego rodzaju materiałów, różniących się od siebie wytrzymałością i innymi parametrami. W sklepach dostępne są np. pustaki ceramiczne, betonowe i keramzytowe.

Pustaki betonowe i keramzytobetonowe

Pustak keramzytowy jest znanym budulcem pionów kominowych. Osiąga bardzo dobre parametry podczas wystawienia na skrajne temperatury. Jest to ważne, szczególnie podczas najzimniejszych miesięcy, gdy temperatury na zewnątrz i wewnątrz komina, są najbardziej skrajne. Jednoczesne działanie tych dwóch czynników, może doprowadzić do szybkiego kruszenia się materiałów, lecz pustak keramzytowy radzi sobie w takich sytuacjach doskonale. Można wykorzystywać go zarówno do budowy kominów w domach, jak i w budownictwie publicznym. Pustak keramzytowy waży niewiele i nie wchłania wilgoci.

Pustaki betonowe, używane są do budowy systemów kominowych od bardzo dawna. Wykonuje się je z mieszanki cementowo- wapiennej. Dziś wykorzystywane są najczęściej w systemach wentylacyjnych. Pustaki betonowe posiadają dużą zaletę, jaką jest szybki montaż.

Najczęściej wybierane- pustaki ceramiczne

W kominach nowych budynków znajdziemy najczęściej pustaki ceramiczne. Cechują się one doskonałymi parametrami. Są bardzo lekkie, a przy tym także wytrzymałe na działanie potencjalnych czynników wpływających na erozję i uszkodzenia. Dzięki temu nadają się do użycia zarówno w systemach wentylacyjnych, jak i spalinowych. Szkodliwe czynniki odpowiednie dla miejsca swojego przeznaczenia, to przede wszystkim ciepło i związki fluoru. Pustaki ceramiczne są odporne na wysokie temperatury. Wytrzymują kontakt z substancjami chemicznymi powstałymi w procesie spalania wszelkiego paliwa oraz pożary sadzy. Pustaki ceramiczne to prawdopodobnie najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór do nowoczesnych systemów kominowych, korzystających z paliw stałych bądź ciekłych. Inwestując w ten rodzaj pustaka, decydujemy się na trwały produkt, który posłuży nam przez wiele lat.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *